Bitcoin, blockchain i kopanie kryptowalut

Mówiąc o łańcuchu blokowym (blockchainie) , należy zaznaczyć że jego główną funkcją jest umożliwienie grupie ludzi, którzy mogą, ale nie muszą znać się nawzajem lub ufać sobie nawzajem, osiągnięcia rozproszonego konsensusu co do tego, czym jest prawda. To rozwiązuje słynny bizantyjski problem generałów, a konkretnie to, co się dzieje, gdy zdrajca generał wysyła dwa sprzeczne komunikaty – jeden do „ataku”, a drugi do „odwrotu” – do dwóch różnych stron.

Aby to osiągnąć, Blockchain (publiczna księga wszystkich transakcji) – musi być dokładnie zsynchronizowana. Oznacza to, że na całym świecie powinno być mnóstwo rozproszonych komputerów podłączonych do sieci i posiadających tą samą wersję księgi. Zatem aby oszukać system, należało by zainwestować w moc obliczeniową większą, niż aktualnie ma to miejsce. Jeżeli chodzi o Bitcoina, moc obliczeniowa jego sieci jest tak ogromna, że aby zmanipulować jej działanie należałoby zainwestować kilka miliardów dolarów. Lepszą opcję jest zatem dołączenie się do sieci i zarabianie na tzw. „kopaniu”, aniżeli jej atakowanie.

W tym celu musimy porozmawiać o mechanice Blockchain, a konkretnie o tym, jak nowe transakcje są dodawane do księgi, w procesie zwanym „górnictwem”. Ale żeby zachować prostotę, pomyślmy o tych „górnikach” jako o księgarzach.

Poniższy tekst jest zbyt uproszczony, ale powinien wyjaśnić na poziomie podstawowym, w jaki sposób Blockchain synchronizuje wszystkie te transakcje. W prostej transakcji bitcoin, Adam wysyła Marcie 1 bitcoin, który powinien zmniejszyć liczbę bitcoinów w swoim portfelu o 1 i zwiększyć liczbę bitcoinów o 1. Jak tylko Adam rozpocznie transfer, transakcja będzie transmitowana przez sieć, ale nie zostanie jeszcze zatwierdzona.

Posiadacze ksiąg transakcji (lub „górnicy”) zbierają kilka niezatwierdzonych transakcji i grupują je w „blok”. Następnie sprawdzają, czy nadawca środków ma prawidłową kwotę i jest w stanie wysłać tę transakcję do odbiorcy. Górnikiem, który jako pierwszy potwierdzi transakcję będzie ten, kto rozwiąże naprawdę skomplikowaną zagadkę matematyczną. Ponadto otrzyma on nagrodę w postaci kilku bitcoinów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *