Czy udzielając pożyczek społecznościowych musimy płacić podatki?

Każdy kto chce inwestować swoje pieniądze, ma dzisiaj ogromne pole do popisu. Istnieje bowiem bardzo dużo instrumentów inwestycyjnych, które pozwalają na pomnażanie majątku. Jednym z ostatnich sposobów na inwestycje który pojawił się w naszym kraju, jest tzw socjal landing czyli pożyczki społecznościowe. Jeśli mamy nadwyżkę kapitału, którą chcemy zainwestować, za pośrednictwem specjalnych portali internetowych, możemy pożyczać pieniądze innym osobom i czerpać z tego tytułu zyski. Poniżej pokażemy  jak to robić.

Aby zarabiać na pożyczkach, musimy przede wszystkim zarejestrować się jako Inwestor na jednym z portali, które takie pożyczki aranżują. Gdy formalności mamy już za sobą, musimy poszukać osoby, która chce pożyczyć pieniądze i w związku z tym wystawia aukcję, w której informuje Inwestorów ile chce pożyczyć, na jaki okres czasu i jakie oprocentowanie jest skłonna zapłacić. Jeżeli uznamy że jest to osoba wiarygodna i że będzie ona spłacać zadłużenie, przelewamy na jej konto pieniądze. Możemy przelać całą kwotę którą potrzebuje lub też część. W tym drugim przypadku, nasze zyski będą liczone tylko od zainwestowanej kwoty a nie od całej pożyczki. Gdy pożyczkobiorca spłaca ratę, płaci też i odsetki. Są one naszym zyskiem, który możemy odłożyć, lub możemy je zainwestować ponownie, udzielając pożyczki kolejnej osobie. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to w 100% bezpieczna inwestycja. Albowiem nie mamy pewności, czy osoba której pożyczyliśmy pieniądze, będzie oddawała je w terminie. Wprawdzie serwisy pożyczkowe pomagają w odzyskaniu pieniędzy, jednak czasami zdarza się, że po prostu nie ma możliwości ich odzyskania.

Musimy także pamiętać, że od zysków uzyskanych w związku z udzielaniem pożyczek musimy zapłacić podatek, Wynosi on 19% od sumy zarobionych odsetek. Zyski musimy uwzględnić wypełniając odpowiedni formularz PIT. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że Urząd Skarbowy nie będzie miał do obiekcji, gdyż w prawidłowy sposób rozliczymy się z naszych zysków.

Tekst przygotowany przez Portal podatkowy KWOP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *