Działalność gospodarcza nierejestrowa – Konstytucja Biznesu.

Możesz prowadzić działalność gospodarczą bez obowiązku rejestracji jej i opłacania składek ZUS.

Jakie należy spełniać warunki aby skorzystać z możliwości prowadzenia działalności nierejestrowej?

1. Należy prowadzić drobną działalność handlową lub usługową, z której miesięczny przychód będzie niższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia . W roku 2019 minimalne wynagrodzenie to: 2250zł czyli mniej niż 1125zł miesięcznie.

2. Nie prowadziłeś w ciągu ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG. Lub prowadziłeś ale przed 30 kwietnia 2017roku zostałeś z niej wykreślony.
Korzyści z prowadzenia działalności nierejestrowej
1 Nie musisz rejestrować działalności gospodarczej.
2 Nie musisz opłacać składek ZUS.
3. Nie musisz zgłaszać działalności w Urzędzie Skarbowym ani w Głównym Urzędzie Statystycznym GUS.

 

Obowiązki

1 Musisz prowadzić ewidencje przychodów, nie jest określone jak ma ona wyglądać , może to być zwykły zeszyt. Powinna ona zawierać przynajmniej: Liczbę porządkową, datę sprzedaży, wartość sprzedaży z podziałem na dni. Oraz wartość sprzedaży narastająco od pierwszego dnia prowadzenia do końca roku.
2 Musisz rozliczyć się z fiskusem, ale dopiero w rozliczeniu rocznym.
3. W świetle prawa cywilnego jesteś przedsiębiorcą, więc obowiązuję cię terminy związane z gwarancją, przyjęciem zwrotu (np. przy sprzedaży przez Internet 14 dni)

 

Koszty

1.Koszty działalności możesz sobie odliczyć od dochodu jednak musisz zbierać faktury na nie.

 

Reklama

1.Możesz reklamować się jak chcesz, również w Internecie

 

Faktury

1.Nie masz obowiązku wystawiania faktur, jednak na życzenie klienta musisz mu wystawić fakturę. Klient może cię o nią poprosić w okresie do 3 miesięcy od końca miesiąca w którym wykonałeś usługę lub sprzedałeś towar.
Taka faktura powinna zawierać:
a. Twoje, oraz nabywcy Imię i Nazwisko
b. Datę wystawienia
c. Kolejny numer
d. Nazwę, lub rodzaj towaru lub usługi.
e. Cenę jednostkową, oraz całkowitą wartość.

 

Czego nie możesz

1. Nie możesz prowadzić działalności na które wymagana jest koncesja, np. sprzedaż alkoholu, usługi jubilerskie, i wiele innych.
2. Nie może ta działalność być prowadzona w formie spółki cywilnej.

Kasa fiskalna

1 Nie masz obowiązku stosowania kasy fiskalnej, gdyż twoje przychody roczne nie będą przekraczały 20.000zł. Jednak są działalności dla których należy prowadzić rejestrację za pomocą kasy fiskalnej bez względu na obroty. Wówczas należy prowadzić ewidencje za pomocą kasy fiskalnej. Są to takie jak np.: Usługi fryzjerskie, prawnicze, doradztwa , gastronomia itp. Listę usług i towarów objętych obowiązkiem stosowania kas fiskalnych znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 

VAT

Nie musisz rejestrować się jako podatnik VAT gdyż twój obrót nie przekroczy 20.000zł, chyba że przepisy mówią inaczej. Np: prowadzisz usługi jubilerskie, doradztwa lub prawnicze. Wówczas niezależnie od przychody należy się zarejestrować jako płatnik VAT (deklaracja VAT- R i składać miesięcznie lub kwartalnie deklaracje VAT-7)

 

Przeczytaj także:

Broszurę o działalności nierejestrowej
W broszurze znajdziesz informacje o działalności nierejestrowej i przykłady, które uwzględniają praktyczne doświadczenia z pierwszych miesięcy funkcjonowania tej instytucji.

 

Działalność nierejestrowa oraz inne sytuacje, w których nie trzeba rejestrować firmy
Przeczytaj artykuł ministerstwa finansów: Kiedy nie muszę rejestrować działalności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *