Na co uważać pożyczając pieniądze od osób prywatnych?

W momencie gdy w Polsce pojawiło się Biuro Informacji Kredytowej, znacznie wzrosła ilość udzielanych pożyczek przez osoby prywatne. A wszystko dlatego, że banki mogły bardziej kontrolować swoich klientów i często “odrzucały” ich złożone wnioski. Osoby takie zaczęły szukać pomocy u osób prywatnych, które poprzez udzielanie pożyczek, powiększają swój kapitał. Jak łatwo się domyśleć, nie każdy inwestor ma dobre zamiary. Zdarzają się też i oszuści, którzy pod pozorem oferowania pożyczek, oszukują ludzi. Poniżej podamy kilka porad, które powinien przestrzegać każdy, kto chce pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej.

Pożyczając pieniądze od prywatnego inwestora, zawsze podpisujmy umowę pożyczki. Musi w niej znajdować się kwota jaką pożyczamy, oraz warunki spłaty. Dzięki umowie, będziemy mogli uzyskać ewentualną rekompensatę, gdyby pożyczka nie została nam wypłacona lub gdy pożyczkodawca będzie chciał zmienić warunki spłaty.

Każda osoba ubiegająca się o prywatną pożyczkę, musi pamiętać, by nie wysyłać na konto pożyczkodawcy żadnych pieniędzy, dopóki pożyczka nie zostanie nam wypłacona. Nie płaćmy żadnych prowizji za wypłatę, za rozpatrzenie itp. Gdy tylko ktoś nas o to prosi, od razu skończmy z taką osobą rozmawiać, gdyż na 99% jest to oszust który chce od nas tylko wyłudzić pieniądze. Nie odpisujmy także na esemesy które przychodzą do nas z tzw numerów premium. Ich koszty są bardzo wysokie, a osobie która je wysyła raczej na pewno chodzi o wyłudzenie naszych pieniędzy, a nie o udzielenie nam pożyczki. Podobnie wygląda sprawa z telefonami na “drogie” numery. Prawdopodobnie i tutaj o pieniądzach będziemy mogli zapomnieć, a rachunek jaki dostaniemy za telefon może nas bardzo zasmucić.

Gdy znajdziemy osobę oferującą pożyczki prywatne, warto poszukać informacji na jej temat w Internecie. Na forach internetowych znajduje się bardzo dużo wpisów, ostrzegających przed konkretnymi osobami, więc warto się z nimi zapoznać. Na pewno nikt nie chce stać się kolejną ofiarą jakiegoś oszusta, który tylko chce od nas wyłudzić pieniądze.

Na pewno zdecydowana większość osób oferujących pożyczki, to ludzie uczciwi, którzy chcą pomnażać swoje pieniądze. Jednakże pamiętajmy, żeby być ostrożnym i nie dać się oszukać, gdy będziemy się starać o pożyczkę od osoby prywatnej.

Tekst przygotowany przez Newtrader.pl – portal edukacji finansowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *