Kredyt czy pożyczka gotówkowa

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku, to nie jest tylko i wyłącznie złożenie wniosku kredytowego. Pozostają również inne formalności, które trzeba spełnić, aby taki kredyt gotówkowy otrzymać. W przypadku firm pożyczkowych, aż tak wielu formalności nie ma, co nie oznacza wcale, że nie trzeba spełniać pewnych warunków, aby otrzymać pożyczkę.

Kredyt gotówkowy w banku – formalności

Wszystko zależy od rodzaju kredytu oraz banku. Każdy bank ma praktycznie różne wymagania dotyczące kredytobiorcy oraz dokumentów, które należy przedłożyć wraz ze wnioskiem o udzielenie kredytu. Jednakże część wymagań jest wspólna, dlatego należy się skupić na ich dokładnym przygotowaniu. Konieczność dosłania lub dostarczenia potrzebnych, dodatkowych dokumentów powoduje przesunięcie w czasie wydanie decyzji kredytowej.

Podstawową zasadą, która musi zostać spełniona, aby został przyznany kredyt gotówkowy, jest konieczność posiadania zdolności kredytowej. Dlatego bank będzie wymagał dostarczenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość zarobków. Najkorzystniejszą sytuacją jest praca na pełny etat i na czas nieokreślony.

Umowy zlecenia, o dzieło lub na czas określony, powodują, że taka zdolność kredytowa, niestety, ale maleje. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą dostarczyć do banku między innymi odpowiednie dokumenty z ZUS (potwierdzające płacenie i nie zaleganie ze składkami na ubezpieczenia społeczne) oraz dokumenty z Urzędu Skarbowego.

Dodatkowo, i nierzadką sytuacją, jest wymaganie przez bank dostarczenie dodatkowych zaświadczeń, np. potwierdzających terminowe płatności rachunków za mieszkanie czy prąd.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz w BIG. W obu instytucjach znajdują się informacje dotyczące wcześniejszych kredytów i pożyczek. Wszelkiego rodzaju negatywne wpisy w bazach, czyli gdy np. było opóźnienie z wpłatą należności albo osoba zalega z ratami, to szansa na otrzymanie kredytu drastycznie maleje.
Pożyczka gotówkowa w firmie pożyczkowej – formalności

W podmiotach finansowych, które oferują tego rodzaju pożyczki, formalności jest zdecydowanie mniej, a otrzymanie pożyczki gotówkowej jest zdecydowanie prostsze. Dużą popularnością cieszą się pożyczki gotówkowe przez internet. Taki wniosek o pożyczkę zostaje rozpatrzony w ciągu kilku minut i po pozytywnej weryfikacji złożonej aplikacji, pożyczka powinna trafić na konto bankowe jeszcze w tym samym dniu.

Przy składaniu wniosku pożyczkowego, jednym z wymagań jest numer dowodu oraz PESEL. Wiele firm sprawdza również klienta w Biurach Informacji Gospodarczej np. w KRD czy BIG Infomonitor.

Negatywna historia kredytowa w tym przypadku może spowodować, że pożyczka nie zostanie przyznane, ale restrykcyjność tutaj jest dużo mniejsza niż w banku.

Pożyczki pozabankowe są z reguły pożyczane na 30 dni, dlatego tak często mówi się o nich potocznie “chwilówki”. Firmy pożyczkowe udzielając pożyczki nie wymagają żyrantów. Niekiedy wystarczy tylko podpisać oświadczenie, że klient firmy pożyczkowej jest w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę w określonej kwocie i czasie.

Pożyczki pozabankowe są dużo droższe niż taki sam kredyt gotówkowy w banku. Szybka pożyczka pozabankowa, to prosty sposób na szybkie, niewielkie pieniądze. Kosztem są jednak wysoka prowizja za udzielenie pożyczki i ewentualne przedłużenie okresu spłaty.


Artykuł opracowany przez serwis Kredyty Porównywarka – porównanie kredytów i pożyczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *