Świadczenie dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej

Wiele osób, opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych otrzymuje z MOPS-u lub GOPS-u tak zwany zasiłek dla opiekuna w wysokości 620zł. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że obecnie może otrzymywać nawet 1583zł co miesiąc, a z początkiem roku 2020 będzie to kwota 1829zł. Jest to “Specjalny zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej”.

Pytanie, jak to załatwić?

Otóż specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje na podstawie  wyroku Trybunału Konstytucyjnego  z dnia  21 października 2014 r., sygn. akt: K 38/13 stwierdzający, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad dorosłą osobą niepełnosprawną ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Komu nie chce się przepisów czytać to tak w skrócie:
Jeszcze musi być spełniony warunek: Chodzi o 1 grupę ZUS/KRUS lub znaczny stopień niepełnosprawności, ten znaczy stopień niepełnosprawności też daje duże szanse na otrzymanie świadczenia.

Tyle z prawnej strony.

Przejdźmy do rzeczy. Samemu pewnie będzie trudno o coś takiego się postarać, raczej będzie trzeba się odwoływać, jeździć do sądów itd. Istnieje jednak Kancelaria, która wszystko wykona za ciebie. W dodatku nie zapłacisz ani grosza zaliczki. Jednak nie przesadzajmy, nikt za darmo nie wykona tyle za ciebie, nie będzie jeździł za ciebie za friko do sądów. Umówioną prowizję zapłacisz dopiero po otrzymaniu świadczenia. Z pewnością będziesz zadowolony i nie wydasz więcej niż otrzymasz z ewentualnej kwoty wyrównania.  Pamiętaj jeśli nie otrzymasz  specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie zapłacisz ani złotówki.

Jesteś zainteresowany

napisz do nas: kontakt@albertkredyty.pl

2 odpowiedzi do “Świadczenie dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej”

    1. Gdyż brakuje przepisów wykonawczych. W tej sprawie istnieje tylko Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego też swoich praw na podstawie tego wyroku należy dochodzić przed właściwym Sądem. Jednak później zasiłek i tak wypłacony jest przez odpowiedni dla miejsca zamieszkania MOPS lub GOPS.
      Na dzień dzisiejszy osobiście w MOPS można tylko załatwić zasiłek w kwocie 620zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *