VPN a przemysł

W dzisiejszych czasach powszechnej cyfryzacji coraz więcej aspektów życia jest uzależnionych od sieci internetowej. Tradycyjne płatności gotówkowe zostały wyparte elektronicznymi zamiennikami. Przez internet robimy wszelkiego rodzaju zakupy. W sieci posiadamy konta w serwisach społecznościowych, blogi i inne tego typu rzeczy które zamieniły tradycyjne kontakty międzyludzkie. Podobny schemat spotkał zakłady produkcyjne, duże firmy i korporacje.

Czym jest VPN?

Często posiadają one mocno oddalone od siebie oddziały. Mimo odległości muszą one działać w ramach jednakowych systemów zawartych w obrębie jednej sieci zakładowej. Bezpośrednie skomunikowanie ze sobą obiektów grozi łatwą lokalizacją łącza, przechwyceniem danych osobowych, lokalizacji oraz dostęp do plików systemowych wszystkich komputerów i serwerów w danej sieci. Wynika to z braku tunelu kierunkowego które udostępnia nam łącze VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. Powstała ona żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas wymiany danych między użytkownikiem początkowym – jakim jest przykładowo pracownik korporacji – a odbiorca końcowym – w tym przypadku siecią korporacyjną.

Jak to działa?

Wirtualne sieci prywatne działają na zasadzie pośrednika. Poruszając się po sieci tradycyjnymi metodami narażamy swój komputer na różnego typu ataki. Dzieje się tak, ponieważ wysyłane przez nas pakiety danych podróżują prostą drogą do celu. Dzięki temu są łatwe do wychwycenia i śledzenia. Haker mając dostęp do przesyłanych danych może z nich w bardzo prosty sposób wychwycić ich lokalizację, adres początkowy i końcowy, dane komputera by w efekcie uzyskać do niego pełen dostęp. Wiele firm padło w ten sposób ofiarami ataków tracąc dostęp do własnych serwerów. Wiąże się to oczywiście z ogromnymi kosztami, często koniecznością zapłacenia okupu za odzyskanie danych. VPN niweluje możliwość takich ataków  poprzez wysyłanie pakietów zawiłymi węzłami, niewidocznymi dla nich samych, dzięki czemu nie pozostaje w sieci nawet ślad drogi jakie przebyły dane z punktu A do punktu B. Uniemożliwia to hakerom lokalizacje nadawcy oraz odbiorcy, a zarazem uzyskanie dostepu do sieci.

Obecnie wiele firm oferuje własne systemy VPN. Zdecydowanie najpopularniejszymi i najczęściej wykorzystywanymi  są NordVPN, Express VPN, Surfshark, oraz  CyberGhost – zobacz recenzję tego popularnego VPN’a.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *