Zaliczka
a Zadatek
Kupujesz lub sprzedajesz
dom, mieszkanie, działkę, samochód, udziały, itd.
Zamawiasz lub świadczysz dowolne usługi
Jaka jest różnica między zaliczką a zadatkiem?
Jeśli podpisujemy jakąkolwiek umowę przedwstępną, bez względu na to czy to jest umowa kupna sprzedaży domu, mieszkania samochodu, czy też umowa o dowolną usługę, np wymiana dachu, czy też ogrzewania, a nawet naprawa samochodu i wpłacamy jakąś część należności, wbrew pozorom są istotne różnice czy to jest zaliczka czy zadatek. Zaliczka jest pojęciem zwyczajowym, natomiast zadatek jest uregulowany prawem. (art.394KC).
Wyjaśnimy to na tym samym przypadku, przy różnych zdarzeniach.
Wojtek sprzedaje Iwonie mieszkanie o wartości 250.000zł. Iwonie bardzo zależy na tym mieszkaniu, ale brakuje jej pieniędzy, więc chce się postarać o kredyt hipoteczny, więc sporządzają umowę przedwstępną, której nie trzeba spisywać przed notariuszem. (można, ale to nie ma znaczenia w tym przypadku). Iwona przekazuję Wojtkowi kwotę w wysokości 20.000zł. (ten przypadek dotyczy akurat nieruchomości, ale należy analogicznie traktować remont dachu, czy też sprzedaż motocykla)
Zdarzenie Pierwsze
Wszystko zachodzi zgodnie z umową
Jeśli wszystko wyszło zgodnie z umową, nie ma wówczas żadnego znaczenia czy to była zaliczka czy zadatek. Iwona i Wojtek idą do notariusza spisują umowę kupna – sprzedaży nieruchomości. Iwona dopłaca Wojtkowi 230.000zł, lub Wojtkowi bank który udzielił Iwonie kredytu przepłaca na konto Wojtka kwotę 230.000zł i podpisują umowę notarialną.
Zdarzenie Drugie
Iwona chce się wycofać
Iwona nie otrzymała kredytu, lub z innych względów chce się wycofać z transakcji. W tym przypadku już jest różnica bowiem prawo chroni dwie strony. Jeśli to była zaliczka, bądź przedpłata. Wojtek niestety powinien zwrócić Iwonie te 20.0000zł. Jednak jeśli to był zadatek wówczas Wojtek ma prawo zatrzymać sobie te 20.000zł ( art.394 KC) bo przecież nie sprzedawał nikomu innemu tego mieszkania, mimo że miał lepsze oferty gdyż było ono zarezerwowane dla Iwony. Należy dodać że wpłatę zadatku można wpisać do Księgi Wieczystej celem zabezpieczenia interesów kupującego.
Zdarzenie Trzecie
Wojtek chce się wycofać
Wojtek znalazł kupca za 290.000zł więc z tego lub innego względu chce się wycofać z transakcji z Iwoną. Jeśli wpłata 20.000zł dokonana przez Iwonę była zaliczką bądź przedpłatą, wówczas Wojtek powinien tą kwotę zwrócić Iwonie. Natomiast gdy to był zadatek wówczas zgodnie z art.394 KC Wojtek musi zwrócić Iwonie 2-krotność zadatku, czyli 40.000zł. Iwona miała prawo być pewna że to mieszkanie było zarezerwowane dla niej i nie zainteresowała się innym, mimo że znalazła podobne lub lepsze oferty.
Zdarzenie Czwarte
Oboje rezygnują z transakcji
W takiej sytuacji podobnie jak w pierwszej nie ma znaczenia czy była to zaliczka, przedpłata czy zadatek. Wojtek powinien zwrócić Iwonie 20.000 zł i jak to się mówi; „nie było tematu”
Sprawdzeni dostawcy produktów usług
Przeczytaj również
Energetyczny Projekt
KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA DLA TWOJEGO DOMU
Wymiana pieca, stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie budynku, pozyskanie dofinansowania – wszystko z jedną firmą.
Sklep budowlano-dekoracyjny
materiały budowlane, wystrój wnętrz, ogród
ponad 63 tys. produktów
wysyłka nawet w 24 h
Mój Prąd
Moja Elektrownia Wiatrowa
Czyste Powietrze
Moja Woda
Mój Elektryk (samochód elektryczny)
Ulga termomodernizacyjna
Wymiana dachów z azbestu
Najlepsze Kredyty Mieszkaniowe
i Hipoteczne
Potrzebujesz Kredytu lub pożyczki mieszkaniowej , czy też hipotecznej? Przejrzyj oferty wybranych Banków i innych instytucji finansowych
Kup na Raty dowolny przedmiot, zapłać w ratach za dowolne usługi. Możesz zakupu dokonać nawet od dowolnej osoby fizycznej, obojętnie czy to będzie rower, samochód, czy malowanie mieszkania
Oferta
Chcesz Umieścić u Nas Link, Reklamę, Artykuł Sponsorowany, Ofertę. Napisz do Nas: